Wywóz odpadów remontowo-budowlanych, a obowiązujące przepisy.

Przeprowadzając generalny remont domu, generujemy spore ilości odpadów remontowo-budowlanych, który po zakończeniu prac trzeba zutylizować. Jak to zrobić zgodnie z przepisami?

Gdy prace wykonuje właściciel nieruchomości

Jeśli prace remontowe wykonuje samodzielnie właściciel nieruchomości, wówczas to na nim spoczywa obowiązek nieodpłatnego dostarczenia wytworzonych odpadów do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W żadnym wypadku nie można pozbyć się ich, przez wrzucenie do kosza na odpady zmieszane. Odpady poremontowe można dostarczyć samodzielnie lub jeśli jest ich bardzo dużo, zaangażować do tego firmę specjalizującą się w pracach tego typu. Dostarczy ona kontener na gruz pod mieszkanie lub dom, a po zakończeniu remontu odbierze i zutylizuje odpady, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Gdy prace wykonuje firma remontowa

Gdy prace remontowo-budowlane zostają zlecone firmie, wówczas to ona jest wytwórcą odpadów, i to na niej spoczywa obowiązek prawidłowego ich składowania, a następnie wywiezienia z terenu posesji. Podkreślić należy, że w takiej sytuacji PSZOK nie przyjmie odpadów nieodpłatnie. Przedsiębiorstwo musi się więc liczyć z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, zgodnej z aktualnym cennikiem.

Lato: Sezon remontów – Zamów kontener na gruz z wyprzedzeniem!

Odpady, potłuczona glazura, kawałki terakoty, cegły, tynki… po prostu gruz. Ciężki, brudny, zakurzony. Ostry, niewygodny, trudny do spakowania. Obecny na każdym placu budowy – nieodzowny świadek prowadzonych prac. Jak się go pozbyć?

Gruz – nie śmieć

Gruzu nie można wyrzucać do śmieci. Nigdy nie można wysłać go do kubła. Ekipy budowlane najczęściej pakują go w worki na gruz i… korzystają z usług innych fachowców. Zgromadzony w workach, czy w większych ilościach w kontenerach, czeka na wywóz. Dziś to najefektywniejszy sposób na pozbycie się budowlanych pozostałości…

Pamiętaj o sąsiadach

Spakowany gruz na wywóz czeka zwykle przed budynkiem. Choć jest oznaką odnawiania mieszkania to jednak nie poprawia estetyki osiedla. Dbając o relacje sąsiedzkie warto zatem zadbać o jego możliwie najszybsze wywiezienie. Choć ku temu wystarczy jeden telefon…

Latem – kolejka

… może się okazać, że musimy odczekać swoje w kolejce. Szczególnie latem, kiedy są żniwa w budowlance, gruzu do wywiezienia jest naprawdę sporo. Nie ma zatem co czekać – wiesz, że gruz będzie – rezerwuj worek wraz z jego wywiezieniem!

Planujesz gruntowne porządki w firmie lub gospodarstwie domowym? Skorzystaj z wywozu śmieci i odpadów!

Śmieci i odpady są utrapieniem w wielu miejscach. Należą do nich też firmy i gospodarstwa domowe. Przygotowując się do pieczołowitego ich wysprzątania dobrze zawczasu pomyśleć o wywozie odpadków.

Śmieci i odpady – dlaczego warto zaplanować ich wywóz?

Gruntowne sprzątanie ma to do siebie, że po jego skończeniu pojawia się spora ilość śmieci i odpadów, z którymi nie ma co zrobić. Są prawdziwą zmorą, a zbyt długie ich przetrzymywanie nie jest wskazane ze względów higienicznych i bezpieczeństwa. Dodatkowo można narazić się na kary, jeśli ich składowanie nie jest zgodnie z przepisami. Traci na tym wizerunek firm, domów, ogrodów i innych miejsc, wokół których nazbierała się ich cała masa. Planując wywóz śmieci i odpadów, planuje się czystość.

Wywóz śmieci i odpadów – do kogo zwrócić się po pomoc?

Najlepiej jest skorzystać z usług renomowanej firmy świadczącej profesjonalne usługi w tym zakresie, zanim zacznie się robić generalne porządki. To daje możliwość wcześniejszego ustalenia terminu i miejsca ich wywozu. Dzięki temu zapobiegnie się problemom ze śmieciami i odpadami. Za to firma czy gospodarstwo domowe staną się wzorem czystości.

WAŻNE! Poznaj odpady, których nie wolno wrzucać do kontenerów i worków na gruz.

Przeprowadzając remont, mogłeś nawet nigdy nie zastanawiać się, jakie są ograniczenia odnośnie tego, co możesz wyrzucić w workach do podstawionego kontenera na gruz. Jeśli chcesz przeprowadzić swoje porządki bez zakłóceń, to powinieneś dowiedzieć się, co możesz, a czego nie możesz do takich kontenerów wyrzucać.

Elektrośmieci skreślamy

Jeżeli przy okazji remontu chciałeś pozbyć się starych urządzeń RTV, AGD czy baterii lub akumulatorów, to źle pomyślałeś. Taki sprzęt należy poddać specjalnej utylizacji, a nie zastosowanie się może grozić poważnymi sankcjami karnymi. Elektrośmieci zawierają groźne dla otoczenia substancje jak kadm, ołów, rtęć, chrom czy związki bromu.

Czego jeszcze unikać?

Nie traktuj podstawionego kontenera dowolnie. Pamiętaj, że nie możesz tam wyrzucać odpadów komunalnych, które generujesz na co dzień, ponieważ podlegają one innemu recyklingowi. To samo się tyczy, jeśli masz w domu odpady medyczne. Gdybyś podczas remontu miał pomysł, aby samodzielnie zerwać i do kontenera wyrzucić azbest, również lepiej o tym zapomnij. Utylizacja tego materiału musi zostać przeprowadzona w specjalnych warunkach, do których na pewno się nie zalicza samodzielne ściągnięcie i wyrzucenie.

Worki na gruz typu BIG-BAG, a kontenery na gruz – Którą opcję wybrać?

Remonty są nierozerwalnie związane z koniecznością usunięcia gruzu i wszelkich innych odpadów. Czy zawsze opłaca się wynajmować kontener? Jeśli w mieszkaniu, domu, siedzibie firmy przeprowadzony został drobny remont a prace mają bardziej charakter kosmetycznych przeróbek niż ciężkich robót budowlanych, to znacznie lepszym rozwiązaniem będą worki typu BIG-BAG. Mogą pomieścić do 2 ton gruzu. To całkiem spora objętość. Ich niewątpliwą zaletą test możliwość dłuższego użytkowania. Kontenery na gruz jako droższe, większe i przeznaczone do składowania dużych gabarytów, nie mogą długo pozostawać u klienta. Zatem, jeśli remont trwa, a inwestor chce systematycznie napełniać worek, bez pośpiechu, to właśnie BIG-BAG sprawdzi się idealnie. nie ma tu bowiem ograniczeń postojowych. Także dostawa worków BIG-BAG może nastąpić znacznie szybciej, niż w przypadku kontenera.

W workach BIG-BAG zmieści się od 1m3 do 2 ton gruzu. Tymczasem najmniejsze kontenery mieszczą 2m3. Dlatego przy małym remoncie warto zastanowić się nad wypożyczeniem worka BIG-BAG.

Gruz z remontu mieszkania – gdzie go wyrzucić?

Chyba każdy, kto choć raz w życiu przeprowadzał remont lub był jego świadkiem, wie, jak wielkie góry odpadów powstają w jego wyniku? Co z nimi trzeba zrobić? Na pewno nie wyrzucać do zwykłych śmietników!

Trzymaj gruz z daleka od śmietnika!

Dlaczego gruzu nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze, jest to odpad wielkogabarytowy. Po drugie, jego recykling (w tradycyjnym znaczeniu tego słowa) jest niemożliwy. Po trzecie, gruzu nie można poddać segregacji, tak jak inne odpady domowe. Jak więc można się go pozbyć? Należy skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy.

Jak zagwarantować sobie spokój?

Firmy zajmujące się usuwaniem odpadów budowlanych, oferują wynajem worków big-bag lub kontenerów, do których możemy wrzucać wszelkie śmieci powstałe w trakcie remontu. Cena wypożyczenia takich zasobników nie jest wysoka. Ponadto firma, z której usług korzystamy, w określonym terminie wywiezie odpady. Dzięki temu nie musimy zajmować się ich utylizacją! Przez to oszczędzamy czas, pieniądze i nerwy. Warto zatem skorzystać z usług firm usuwających zanieczyszczenia budowlane.

Worki big-bag – Niezbędnik każdego remontu!

Gdy przeprowadzamy remont domu, często stajemy przed wyzwaniem poradzenia sobie z wywozem wielkiej ilości odpadów. Lwią część z nich stanowi gruz. Jak się go pozbyć?

Gdzie wyrzucać gruz?

Chyba oczywiste jest to, iż gruzu pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do zwykłych śmietników, a tym bardziej – do lasu. Zamiast z tego można skorzystać z legalnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań. Jednym z nich są worki typu big-bag, które są przeznaczone do przechowywania gruzu i innych wielkowymiarowych odpadów budowlanych.

Czym charakteryzują się worki big-bag?

Worki big-bag są wykonane z mocnych materiałów. Zwykle w tym celu wykorzystuje się tkaninę polipropylenowa powlekaną. Pojemność tego typu worków wynosi zazwyczaj około 1 m3, jednak oczywiście na rynku znajdują się modele cechujące się wyższymi parametrami. Co więcej, worki big-bag można wypożyczyć od firm zajmujących się utylizacją odpadów budowlanych oraz w przedsiębiorstwach komunalnych. Ich pracownicy przyjadą do nas w wyznaczony dzień i zabiorą napełnione worki.

Kontenery, pojemniki na gruz – jaką mają pojemność?

Wielkimi krokami zbliża się koniec remontu lub budowy domu. To najwyższa pora, by zamówić kontener na gruz. W tym miejscu pojawia się pytanie: jaką pojemność kontenera wybrać? Najczęściej wykorzystywane są te, które pomieszczą 2m³, 5m³, 7m³ lub 15m³ gruzu. Każdy może dopasować objętość do zgromadzonego gruzu i pozostałości po inwestycji. W przypadku mniejszych przedsięwzięć budowlanych, może okazać się, że wystarczy pojemnik mieszczący 2 tony. Wówczas, do odbioru gruzu poleca się Worki BIG BAG. To alternatywa dla klasycznych kontenerów, pozwalająca usunąć mniejsze ilości odpadów po budowie lub remoncie.

Jak dopasować pojemność kontenera do ilości odpadów po budowie?

Pozostałości po pracach remontowo-budowlanych mają różny charakter. Na placu budowy gromadzi się gruz, resztki materiałów budowlanych i inne odpady, wymagające specjalnego składowania. W każdym przypadku potrzebny będzie kontener o odpowiedniej pojemności lub mniejszy pojemnik na gruz. Worki Big Bag to propozycja dla wszystkich, którzy chcą uporządkować teren budowy albo pozbyć się zalegającego gruzu. Jeśli niepotrzebne resztki mają mniej niż 2 tony, to właśnie do takich odpadów nadają się worki Big Bag. W przypadku wynajmu kontenera, lepiej zamówić nieco większy, by zostawić zapas na ostatnią chwilę. Często jeszcze po zakończeniu prac budowlanych, pojawiają się dodatkowe partie gruzu i wtedy mamy pewność, że wszystko zmieści się w jednym transporcie.

Ile kosztuje wywóz gruzu w Warszawie?

Remont na szeroką skalę, często wiąże się ze zmianą układu pomieszczeń, wyburzaniem ścian, zrywaniem tynków. Podczas tak ogromnego przedsięwzięcia powstaje dużo śmieci remontowych, których znaczną część stanowi gruz. Naturalnie odpadów budowlanych i remontowych, tak samo jak np. skoszonej trawy nie można wyrzucić bezpośrednio do kontenera na śmieci. Dlatego też, gdy już zdecydujemy się na remont, po którym pozostaną z całą pewnością odpady remontowe warto pamiętać o wywozie gruzu i skorzystać z usług odpowiedniej firmy.

Wywóz gruzu w Warszawie – firmy oraz ceny

Na rynku stołecznym nie brakuje firm, które trudnią się odbiorem śmieci od klienta i ich utylizacją w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Niemniej jednak ceny wywozu gruzu bywają zróżnicowane, a ceny uzależnione są od lokalizacji odbioru oraz ilości wywożonych odpadów. Zatem konkretnie ile kosztuje wywóz gruzu w Warszawie? Koszt wywozu jednego worka typu Big Bag to średnio 259 zł w pierwszej strefie lokalizacji. Im dalej od strefy pierwszej trzeba doliczyć dodatkową opłatę za odległość. W przypadku wykonywania dużego remontu, warto zastanowić się nad zamówieniem kontenera na gruz. Cena jest odpowiednio wyższa, ale trzeba podkreślić, że pojemność kontenera również.

Worek Big Bag na gruz czy kontener na gruz – Co wybrać?

Prowadzenie prac budowlano-remontowych lub ogrodniczych jest najczęściej związane z obowiązkiem wywiezienia nagromadzonych odpadów. Bardzo wygodną i popularną obecnie metodą, która pozwala szybko pozbyć się gruzu oraz innych zbędnych odpadów jest wynajęcie worków BIG BAG. Takie worki są bezpłatnie dostarczane od poniedziałku do soboty, w dni, w których zazwyczaj prowadzi się różne prace remontowe. Nie ma terminu ograniczającego pozostawienie wynajętych worków. Dopiero gdy są napełnione, informują nas Państwo o tym i odbieramy załadowane worki z gruzem i odpadami.

Drugą metodą, dzięki której można się pozbyć odpadów z miejsca remontu są kontenery na gruz, a ściślej ich wynajem, który jest oferowany przez wiele firm. Jest to również komfortowy sposób, który pozwala pozbyć się zbędnych odpadów. Podobnie jak worki BIG BAG, kontener się zamawia i gdy jest napełniony – odebrany.

Kontenery i worki Big Bag na gruz – Na co się zdecydować?

Worki BIG BAG są lepszym rozwiązaniem dla firm oraz osób, które chcą się pozbyć niewielkich ilości gruzu. W jednym worku można zmieścić ok. 2 ton gruzu. Kontener z kolei będzie lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą usunąć miejsca remontu większe ilości gruzu. Dostępne kontenery są o pojemności 2m², 5 m², 7 m², 15m².