wywóz gruzu

Wywóz gruzu po remoncie

Zarówno w czasie remontu jak i już po jego zakończeniu jednym z największych problemów stają się odpady budowlane. Oczywiście można spróbować wywożenia go samemu do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jest to bardzo czasochłonne, a przy większych ilościach gruzu praktycznie niewykonalne. Sprawdzi się jedynie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z niewielkim remontem.

 
Znacznie prostszym i częściej stosowanym rozwiązaniem jest po prostu wynajem kontenera. Firma zajmująca się utylizacją gruzu dostarczy nam kontener pod dom czy plac budowy, a później go odbierze. Oczywiście za usługę taką będziemy musieli zapłacić. Za najmniejszy kontener będziemy musieli zapłacić około 130 złotych. Przykładową ofertę na wywóz gruzu w Warszawie można znaleźć na stronie firmy Jakmar, która specjalizuje się w świadczeniu tego typu usług.

 
Przy większych budowach można zastanowić się czy gruzu budowlanego nie można byłoby wykorzystać w jakiś inny, pożyteczny sposób. Gruz to idealne kruszywo, które można wykorzystać na przykład do produkcji betonowych mieszanek. Można nim utwardzić fundamenty lub drogę. Gruz można wykorzystać również jako podsypkę pod kostkę brukową. Możliwości wykorzystania jest naprawdę wiele.

 
Dzięki recyklingowi gruzu uzyskamy nie tylko efekt ekonomiczny, ale również ekologiczny. Niektórzy gruz powstały podczas przebudowy domu wykorzystują do utworzenia skalniaków w ogrodzie. To także bardzo dobry pomysł.

 
Oczywiście nie zawsze gruz będzie nadawał się od razu do ponownego wykorzystania. Czasami potrzebne jest odpowiednie jego przetworzenie. Gruz powinien zostać przepuszczony przez przesiewacz, dzięki któremu pozbędziemy się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli mowa o gruzie to zanieczyszczeniami można nazwać tutaj przede wszystkim metal, drewno i plastik, które bardzo często się w nim znajdują.

 
Profesjonalne firmy zajmujące się recyklingiem gruzu kruszą go także w specjalnych maszynach, tak aby był jak najdrobniejszy. Wtedy wachlarz możliwości jego
wykorzystania staje się jeszcze szerszy. Maszyna skruszy gruz w taki sposób, jaki będzie konieczny. Profesjonaliści sprawią, że z gruzu pozostanie tylko 10 procent odpadów. Trzeba wiedzieć, że wyrzucanie gruzu do pojemników na śmieci jest nielegalne. Gruz jest zagospodarowywany w zupełnie inny sposób niż pozostałe odpady i nie może być z nimi mieszany.

 
Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe oferują mieszkańcom możliwość wywiezienia gruzu bez żadnej opłaty, oczywiście przy uprzednim uzgodnieniu tego faktu. Jeśli nasz budynek nie podlega żadnej wspólnocie to sami będziemy musieli zadbać o wywiezienie gruzu. W momencie, kiedy zlecamy remont firmie zewnętrznej powinniśmy dowiedzieć się tego czy przypadkiem firma ta nie posiada usługi zagospodarowywania gruzu w zakresie oferowanych przez siebie usług i prac.