Rozbiórka budynku – kiedy bez pozwolenia?

Stary budynek z działki można wyburzyć bez pozwolenia. Należy jednak wiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy zgłoszeniem a pozwoleniem. O rodzaju formalności, jakich należy dopełnić decyduje usytuowanie budynku, jak również jego wielkość. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć w tej kwestii.

 

Rozbiórka budynku bez pozwolenia

 

Oto przykłady obiektów, przy których nie musisz posiadać zgody urzędu na rozbiórkę:

• budynek, który nie wymagał pozwolenia na budowę
• obiekty nie podlegające ochronie jako zabytki

Przykładem tego typu obiektów mogą być wszelkiego rodzaju altany, parterowe budynki gospodarcze oraz ogrodzenia.

 

Kiedy rozbiórkę budynku należy zgłosić do urzędu?

 

Do urzędu należy zgłosić chęć rozbiórki budynku lub budowli, które nie mają 8 metrów wysokości, a ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości oraz te, które nie podlegają ochronie jako zabytki i nie są objęte ochroną konserwatorską.

 

Budynek wpisany do rejestru zabytków

 

W takim przypadku najpierw musimy postarać się o wydanie decyzji skreślającej budynek z rejestru. O decyzję należy wystąpić do generalnego konserwatora budynków. Dopiero po niej można zgłosić się do urzędu o pozwolenie na rozbiórkę.

 

Co z gruzem?

 

Zgodnie z przepisami gruzu z wyburzenia budynku musimy pozbyć się w sposób zgodny z prawem. Należy więc zaopatrzyć się, a dokładnie wynająć specjalne kontenery na gruz, który kolejno zostanie wywieziony przez wynajętą przez nas firmę na wysypisko takich odpadów lub poddany recyklingowi.

2 myśli na temat “Rozbiórka budynku – kiedy bez pozwolenia?

Dodaj komentarz