Gruz to nie „zwykłe” śmieci

Gruzu nie zaliczamy do odpadów komunalnych. Nie można pozbywać się go w ten sam sposób jak zwykłych śmieci. Nawet jeśli posiadamy nieznaczne ilości gruz, nie możemy wyrzucić ich do pojemnika na odpady. Przed remontem czy rozbiórką starego budynku należy dokładnie dowiedzieć się, co w tej sprawie zrobić.

 

Kto pyta, nie błądzi

 

W niektórych miastach zakłady komunalne udostępniają mieszkańcom kontenery na wielkogabarytowe odpady. W takiej sytuacji problem mamy z głowy. Niemniej jednak zdecydowanie częściej nie decydują się na taki krok. Mieszkańcy zwykle na własną rękę muszą rozwiązać sprawę. Przed rozbiórką lub remontem warto jednak dokładnie dopytać o tę kwestię. Zwłaszcza z uwagi na koszty, które będzie trzeba ponieść osobiście.

 

Zgodnie z prawem

 

Opłaty za wywóz śmieci zwykle nie obejmują wywozu oraz utylizowania gruzu. Ciężkimi odpadami po remontach zajmują się wyspecjalizowane firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt. Odpady pobudowlane należy składować w specjalnych workach na gruz, a w przypadku dużej ilości w specjalnych kontenerach o różnej pojemności.

 

Wysokie kary za nielegalne wyrzucanie odpadów pobudowlanych

 

Składowanie gruzu bez pozwolenia, jak również podrzucanie wielkogabarytowych odpadów do pojemników na zwykłe śmieci jest niezgodne z prawem. Za tak nielegalny czyn można otrzymać wysoką karę pieniężną, która jest zdecydowanie wyższą kwotą niż wynajem firmy od wywozu gruzu. Warto o tym pamiętać, gdyż oprócz kary przy takiej okazji możemy najeść się przysłowiowego wstydu.

2 myśli na temat “Gruz to nie „zwykłe” śmieci

Dodaj komentarz